زابل

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما


جهت سفارش تبلیغات با شماره در تماس باشید (ماهانه تنها....... تومان با بازدهی عالی)

ثبت تبلیغات لینکی در سایت تنها با ...... تومان در ماه

 

زابل:  

شهرستان‌ زابل‌ در فاصله‌ 1828كيلومتري‌ تهران‌ واقع‌ شده‌ و آب‌ و هواي‌ آن‌ گرم‌ است‌. اين‌ شهرستان‌ درقديم‌ سيستان‌ (سگستان‌) و نيمروز خوانده‌ مي‌شد. در سال‌ 1314 خورشيدي بر طبق‌ تصويب‌ هيأت‌ وزيران‌ آن‌ را زابل‌ ناميدند و در سال‌ 1316 خورشيدي به‌ صورت‌ مركز سيستان‌ درآمد. مجسمه رستم: در دامنه‌هاي‌ جنوبي‌ آن‌ نيز ويرانه‌هاي‌ بناهاي‌ منسوب ‌به‌ دوره‌ اشكانيان‌ وجود دارد كه‌ در زمان‌ آبادي‌ بسيار باشكوه‌ بوده‌ است‌. زابل‌ امروزي‌ شهري‌ نسبتاً توسعه‌ يافته‌ ومجهز به‌ انواع‌ خدمات‌ مورد نياز جامعه‌ شهري‌ است‌. 

شهرستان زابل دارای گذشته تاريخی بسيار دوری بوده و در ادوار مختلف تاريخ ايران مورد تاخت و تاز اقوام مختلف و محل عبور حكام و فرماندهان وقت بوده است. نام سيستان يادآور پهلوانان و قهرمانان شاهنامه ای از قبيل رستم، سهراب، فريدون، زال و … بوده و مهد داستان های ملی و رزمگاه پهلوانان و رادمردان ايران زمين بوده است.

زابل امروزی در گذشته، مجموعه زمين هايی بود با تپه‌هايی از ماسه های روان و رسوبات دريايی که قسمتی از آن نيز در مسير رودخانه قرار داشت. با كم شدن آب رودخانه بر وسعت خشكی های اطراف آن افزوده شد و با اتصال اين منطقه به روستای حسن آباد، آبادی بزرگی تشكيل شد که بعدها با تأسيس پادگان نظامی بر اهميت آن در منطقه افزوده شد. از صنايع دستی زابل می توان به قالی، قاليچه، گليم پشمی و حصير بافی اشاره کرد که از اقلام صادراتی شهرستان نيز است. قالی بافی در روستاها و بين عشاير منطقه نيز رواج دارد از اهميت فوق العاده‌ای برخوردار است. قلعه‌ي‌بي‌بي دوست، قلعه تپه، قلعه ترقون، قلعه تيمور، قلعه چپو، قلعه حوضدار، قلعه رستم، قلعه سام، قلعه سه كوهه، شهر سوخته، بقاياي شهر زاهدان كهنه، درختان باستاني سرو، ميل قاسم آباد، تپه دهانه غلامان، آتشكده كركوي و برج لار از جمله ديدني هاي شهرستان زابل به شمار مي‌آيند


Code Center

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

برای ورود به کانال الگرام ما کلیک کنید